Full Schedule
Please go to the specific pages (Speakers, Food Preparation Demonstrations, Music, Mind Body Spirit) for more information (schedule is subject to change, so please check back often!). Please go to the Activities page for other activities.
______________________________________________________________________________________________________________________________
Speakers (Sponsored by Vegetarians of Central Florida and presented by Solutionary Species)
11:00 a.m. Thomas Goodman, Plant Dining Partnerships, "Strategies for Plant-Based Food Outreach!"
1:00 p.m. Lisa Wong, Center For Healing By Design, "Get In Touch and Listen to Your Inner Doctor"
3:00 p.m. Ron Knaus, The Vegan Doc, "Here, There, Tomorrow; Tools for Resolution"
______________________________________________________________________________________________________________________________
Food Preparation Demonstrations (Sponsored by Vegetarians of Central Florida and presented by Solutionary Species)
12:00 p.m. Chef Timaree Hagenburger, The Nutrition Professor, "Don't Heat Up That Kitchen!"
2:00 p.m. Chef Jenn Ross, DaJen Eats, "Jamaican Beef Patties"
4:00 p.m. Chef Shannon Blair, Solutionary Species, "Eat Like a Solutionary"
______________________________________________________________________________________________________________________________
Music (Sponsored by Rahoe Productions & Representation and presented by The Anthologists)
11:00 a.m. Glass Spouses: Original Gothic folk music
12:00 p.m. Minutes & Seconds: Heartfelt acoustic pop with soaring vocals
1:00 p.m. Theo Moon: Colorful!
2:00 p.m. John David Williams: Singer/songwriter and musical chameleon
3:00 p.m. Anthony Rouhana: Introspective indie rock
4:00 p.m. Faae: Indie folk jazz
5:00 p.m. Hannah Stokes: Jazz and soul inspired indie folk
______________________________________________________________________________________________________________________________
Entertainment (Presented by Vanja Dance)
10:45 a.m. Lake Como Dance Team: Jazz
11:45 a.m. Lockhart Middle School Dance Team: Jazz
12:45 p.m. Legacy Middle School Dance Team: Dance
1:45 p.m. Vanja Dance: Belly dance
2:45 p.m. Jasmine Gerard - JTAPZ Tap dance
3:45 p.m. Central Florida Performing Arts: Musical
4:45 p.m. Hsin Yung-I Chuan School of Tai Chi and Qigong: Tai chi
______________________________________________________________________________________________________________________________
Mind Body Spirit (Presented by Warrior ONE)
10:30 a.m. Flow Yoga
11:00 a.m. Meditation
11:30 a.m. Flow Yoga
12:00 p.m. Meditation
12:30 p.m. Flow Yoga
1:00 p.m. Meditation
1:30 p.m. Flow Yoga
2:00 p.m. Meditation
2:30 p.m. Flow Yoga
3:00 p.m. Meditation
3:30 p.m. Flow Yoga
4:00 p.m. Meditation
4:30 p.m. Flow Yoga
______________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________
Speakers (Sponsored by Vegetarians of Central Florida and presented by Solutionary Species)
11:00 a.m. Thomas Goodman, Plant Dining Partnerships, "Strategies for Plant-Based Food Outreach!"
1:00 p.m. Lisa Wong, Center For Healing By Design, "Get In Touch and Listen to Your Inner Doctor"
3:00 p.m. Ron Knaus, The Vegan Doc, "Here, There, Tomorrow; Tools for Resolution"
______________________________________________________________________________________________________________________________
Food Preparation Demonstrations (Sponsored by Vegetarians of Central Florida and presented by Solutionary Species)
12:00 p.m. Chef Timaree Hagenburger, The Nutrition Professor, "Don't Heat Up That Kitchen!"
2:00 p.m. Chef Jenn Ross, DaJen Eats, "Jamaican Beef Patties"
4:00 p.m. Chef Shannon Blair, Solutionary Species, "Eat Like a Solutionary"
______________________________________________________________________________________________________________________________
Music (Sponsored by Rahoe Productions & Representation and presented by The Anthologists)
11:00 a.m. Glass Spouses: Original Gothic folk music
12:00 p.m. Minutes & Seconds: Heartfelt acoustic pop with soaring vocals
1:00 p.m. Theo Moon: Colorful!
2:00 p.m. John David Williams: Singer/songwriter and musical chameleon
3:00 p.m. Anthony Rouhana: Introspective indie rock
4:00 p.m. Faae: Indie folk jazz
5:00 p.m. Hannah Stokes: Jazz and soul inspired indie folk
______________________________________________________________________________________________________________________________
Entertainment (Presented by Vanja Dance)
10:45 a.m. Lake Como Dance Team: Jazz
11:45 a.m. Lockhart Middle School Dance Team: Jazz
12:45 p.m. Legacy Middle School Dance Team: Dance
1:45 p.m. Vanja Dance: Belly dance
2:45 p.m. Jasmine Gerard - JTAPZ Tap dance
3:45 p.m. Central Florida Performing Arts: Musical
4:45 p.m. Hsin Yung-I Chuan School of Tai Chi and Qigong: Tai chi
______________________________________________________________________________________________________________________________
Mind Body Spirit (Presented by Warrior ONE)
10:30 a.m. Flow Yoga
11:00 a.m. Meditation
11:30 a.m. Flow Yoga
12:00 p.m. Meditation
12:30 p.m. Flow Yoga
1:00 p.m. Meditation
1:30 p.m. Flow Yoga
2:00 p.m. Meditation
2:30 p.m. Flow Yoga
3:00 p.m. Meditation
3:30 p.m. Flow Yoga
4:00 p.m. Meditation
4:30 p.m. Flow Yoga
______________________________________________________________________________________________________________________________